Osiguranje usjeva
Osiguranje usjeva je najbolja odluka u vrijeme klimatskih promjena
Poljoprivrednicima je uvijek bil teško, sjetva i žetva su skoro uvijek neizvjesne jer ovise o mnogo faktora koji nisu pod čovjekovom kontrolom. Vremenske nepogode, suše, oluje, poplave, požari, tuča, oni se bore s vremenom oduvijek, a u današnje vrijeme je možda još i teže i još neizvjesnije. Osiguranje usjeva je najbolja odluka u vrijeme klimatskih promjena, jer se od vremenskih nepogoda ni ne mogu drugačije zaštititi. Mogu se osigurati usjevi i nasadi, maslinici, vinogradi i voćnjaci.
Za osiguranje usjeva i nasada od vremenskih nepogoda EU vam pokriva i do 70 % premije ako vas pohara neko nevrijeme. Obzirom na tehnološko praćenje vlažnosti tla i potpore EU poljoprivrednog fonda, kao i sredstava iz državnog proračuna štete nastale zbog suše se isplaćuju brzo. Osiguranje pokriva štete u smanjenim prinosima (kukuruz, pšenica, ječam i drugi usjevi koje uzgajate), štete na plodovima voća, maslina i grožđa od nametnika, zaraza ili vremenskih utjecaja (od tuče, udara groma, oluje ili mraza).
Osiguranje usjeva uz dodatnu zaštitu
Poljoprivrednici su posljednjih godina shvatili da se pred nepogodama nemoćni i bez osiguranja trpe totalnu štetu. Dapače, sve više poljoprivrednika traži osiguranje usjeva uz dodatnu zaštitu, koja uključuje suše, poplave, požare, oluje, proljetne mrazeve, posolicu i ne samo smanjene prinose, nego i lošiju kvalitetu žitarica, voća i maslina. Važno je znati da usjeve pšenice, zobi, raži, ječma i uljane repice možete osigurati do 01.03. a kukuruz, šećernu repu, suncokret i soju do 01.05.
Osiguranje usjeva i nasada pokriva samo štete koje su veće od 20 % prosječne godišnje proizvodnje nekog usjeva ili nasada. Kada uplatite 30 % ugovorene premije dobivate pravo da zatražite i sredstva iz EU poljoprivrednog fonda kao i sredstva iz državnog fonda. Ukupno možete dobiti potporu u visini 75 000 € ili oko 570 000 kuna, zato zahtjeve treba predati na vrijeme. Kod žitarica se osigurava zrno, kod nasada urod plodova, kod gomoljača korijenje, kod hmelja šiške, ovisi što uzgajate.
I povrtlari i rasadnici trebaju osiguranje usjeva
Poljoprivredna osiguranja mogu biti vrlo različita ovisno o tome što se uzgaja, ljekovito bilje, sadni i cijepni materijal, začinsko bilje, kupušnjače, mahunarke, uzgoj cvijeća. Zato treba naglasiti da i povrtlari i rasadnici trebaju osiguranje usjeva, naravno, ugovorom moraju nabrojati sve ono što je njima za njihovu proizvodnju važno. Zastupnici i agenti osiguranja će vam pomoći sastaviti policu osiguranja baš po mjeri vaših potreba. Odnos suše, vlage i gnojidbe može također biti uzet u obzir pri utvrđivanju štete.
Osiguranje usjeva može pokrivati i livadske trave ili sijanu djetelinu ili ostale krmne biljke, nasade vrba za košaraštvo (pletači košara i drugih predmeta uzgajaju svoje vrbe), isto vrijedi i za trsku, zatim šumski nasadi lješnjaka, kupina, malina, šipka, aronije i tako dalje. Sjemenske kulture za sljedeću sjetvu se mogu posebno osigurati. Visina premije ovisi o vrsti usjeva ili voća, rizika od kojeg želite osigurati urod, oblika osiguranja i to po razredima osjetljivosti i opasnosti navedenih rizika.
Tagovi:
Usporedite osiguranja u Hrvatskoj prema analizi, recenziji i ocijeni
Croatia Osiguranje
Osiguranje osnovano davne 1884. godine i jedno je od najstarijih osiguravajućih društva u RH. Spada u vodeća osiguranja koja se bave pružanjem usluga fizičkim i pravnim osobama.
5.0
Allianz osiguranje
U Hrvatskoj je Allianz prisutan od 1999. godine. Ovo osiguranje spada u top 3 po velićini tržišnog udjela. Allianz u svojoj ponudi nudi razne vrste osiguranja prilagođenih svima.
4.5
Wiener osiguranje
S radom u Hrvatskoj Wiener osiguranje započinje 1999. godine. Svoje rast i razvitak temelji na preuzimanju manjih osiguravatelja.
4.0
Uniqa osiguranje
Uniqa osiguranje u Hrvatskoj posluje od 1999. godine. Prema tržišnom udjelu pripada joj oko 5% tržišta što ju svrstava u manje osiguravajuće kuće. Ljudi ovo osiguranje vole jer brzo i pošteno rješava odštetne zahtjeve.
4.0